Kitap Bastıracaklar İçin Temel Bilgiler

Kitap Türleri:
Kitap türlerinin başlıcaları aşağıda sıralanmıştır. Elbette ki bunların dışında da türler mevcuttur. Kitabınız hangisine dâhil ise o türe özgü ebat, kâğıt, baskı çeşidi gibi seçeneklere daha kolay ulaşırsınız.
Anı - Anlatı - Araştırma - İnceleme - İş - Ekonomi - Sosyoloji - Hukuk - Bilim - Biyografi - Deneme - Edebiyat - Eğitim - Felsefe - Gezi - Kişisel Gelişim - Makale - Masal - Mektup - Mizah - Mimari - Psikoloji - Resimli Öykü - Sağlık -Sinema - Tarih - Sanat - Tasarım - Müzik -  Yemek Kitapları vb

Kitap Ebatları:
Kitap ebatları, standart kâğıt ölçüleri baz alınarak ve en az fire ile basılabilecek şekilde kullanılır.
Bu ölçüler aşağıda belirtilmiştir:
13,5 x 19,5 cm  (Edebiyatın her çeşidi ve diğer türler içinde en çok tercih edilen ebat)
13,5 x 21 cm     (Yine edebiyatın her çeşidi ve diğer türler içinde en çok tercih edilen ikinci seçenektir)
16 x 24 cm        (Genelde akademik kitaplar ve sanat ile ilgili eserlerde tercih edilir)
19 x 27 cm        (Ders kitapları olarak adlandırılan soru bankası, konu anlatımı, ders notları vb)
19,5 x 27,5 cm  (Ders kitapları olarak adlandırılan soru bankası, konu anlatımı, ders notları vb)
210 x 297 cm    (Ders kitapları olarak adlandırılan soru bankası, konu anlatımı, ders notları vb yanı sıra bilimsel çalışmalar)

Kâğıt Çeşitleri:
Birinci Hamur Kâğıt: Selülozu çok, odunu az olan, beyaz renkli kâğıttır. Fotokopi kâğıdı olarak bilinir. Ders kitapları, test kitapları, defter, antetli kâğıt ve bunlara benzer baskı işlerinde tercih edilir. 70-80-90-100 gr gibi değişik gramajları bulunmaktadır. En çok tercih edilen kâğıt türlerinin başında gelir.

İkinci Hamur Kâğıt: Selüloz ve odun miktarının birbirine çok yakın oranda hatta neredeyse eşit olduğu kâğıt çeşididir. Saman kâğıt ya da sarı kâğıt olarak adlandırılır. Son yıllarda ithal kâğıt ya da enzo adları kullanılmaktadır. 1. Hamura göre daha kalın bir görüntüsü vardır. Özellikle roman, şiir gibi kitap baskılarında tercih edilmektedir. 55-60-70 gr gibi gramajları bulunmaktadır.

Kuşe Kâğıt:  Pürüzsüz hale getirmek için işlemden geçirilir. Yüzeyleri dolgu maddeleri ile kaplanır ve işlemden geçmesi nedeniyle her iki yüzü de parlaktır.
Mat ve parlak kuşe olmak üzere iki çeşidi vardır. Broşür, poster, afiş, dergi ve katalog baskılarında tercih edilir. 90-115-135-170 gibi birçok gramaj seçeneği vardır.

Karton Kâğıt: Bitkisel selülozun kimyasal işlemlerden geçirilerek veya geri dönüşümlü kartonların yeniden liflendirilmesiyle elde edilen sert, dayanıklı ve diğer türlere göre kalın bir kâğıt çeşididir.

Krome Lüks Karton Kâğıt: Bir yüzeyleri işlemden geçirilerek parlatılmış kâğıt türüdür. Kartvizit, davetiye ve bazı reklam ürünlerinde tercih edilir.

Bristol Karton: Farklı gramaj çeşitlerine sahiptir. İyi cins karton kâğıtlardandır. Roman, hikâye, ders kitapları gibi pek çok türde kitapların kapak baskıları bu türe yapılır.

Kâğıt Gramajı: Kâğıdın 1m2’ye düşen gram cinsinden ağırlığını ifade eder.

Kâğıt ve Ebat Seçimi:
Standart kitap ebatları edebiyat türü ve ders kitapları arasında yer alan ebatlardır. Roman, anı, hikâye, şiir gibi edebiyat ürünleri ve tarih, felsefe, deneme kitapları genelde aynı ebatlandırma seçenekleri ile okuyucu karşısına çıkar.

Kitap İç Sayfa Tasarımı:
Size tavsiyemiz, yazdıklarınıza odaklanmanız, geriye kalan hiçbir şeyi düşünmemeniz yönündedir. Kitabın iç tasarımı en son yapılacak iştir. Bunu profesyonel insanlara bırakmakta fayda vardır. Metne yapacağınız boşluk verme, çeşitli sembollerle metni birbirinden ayırma gibi işlemler, sadece o metnin tasarımını yapacak kişiye gereksiz bir yük olur. Siz sadece dilbilgisi kurallarına ve küçük büyük harflere dikkat ederek yazın yeter.
Yine de kitabınızın tasarımını kendiniz yapacaksanız, ebat seçimine karar verdikten sora bir Word dosyası üzerinden çalışmanıza başlayabilirsiniz. Kenar boşluklarını doğru ayarlamanız gerekir. Word sayfasında gördüğünüz metin ne ise, hangi ölçüde ise baskı aynı şekilde yapılır. Ancak kitap haline gelirken cilt payını hesaplamalı ve kitabın baskısından sonra kapak takılacağını ve kesim yapılacağını bilmelisiniz.

Baskı Çeşitleri

Klasik baskı çeşitleri:
Kitaplar eskiden en çok ofset baskı denilen teknoloji ile klasik matbaalarda basılırdı. Daha eskisini anlatmayacağız. Bu baskının üretim aşamasında zahmeti çoktur. Ancak özellikle yüksek adetli işlerde avantajları vardır. Fakat günümüzdeki düşük tirajlı işler için pek uygun değildir. Garantili bir satış söz konusu ise ofset baskıda yüksek adetli baskılar tercih edilebilir.

Modern Baskı Çeşitleri:
Günümüzde hemen her alanda dijital baskılar geleneksel baskının yerini doldurmaya hatta hızlı ve pratik olduğu için daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Özellikle tüm dünyada düşen tirajlar ve düşen baskı maliyetleri ile dijital baskı hızla yaygınlaşmaktadır. Tonerli dijital baskılar tabaka ofset baskıların, mürekkepli web baskılar ise web ofset baskıların yerine geçmektedir.
Kitap, dergi, katalog tarzı baskılar ve kuşe kâğıt kullanılan işlerde tonerli dijital baskılar tercih edilirken, ekonomik ve hızlı olması nedeniyle 1. Hm işlerde dijital web baskı kullanılmaktadır.

Baskı Formatları:
Her ne kadar birçok formattan baskı yapmak mümkünse de baskı için en doğru format PDF’dir. Ancak PDF içinde de çok çeşitli versiyonlar bulunmaktadır. Baskıda font, renk yönetimi, transparan alanlar gibi birçok problemi çözmek için PDF X-4 formatında kayıt yapmak en doğru seçim olacaktır.

Kullanılacak Programlar:
Baskı için PDF X-4 olarak dosya kaydeden tüm programlar kullanılabilir. Ancak kimi işlerde bazı programların diğerlerine üstünlükleri vardır. Roman veya şiir gibi düz yazı içeren kitaplarda en kolay kullanılacak programlar kelime işlemcilerdir. MS Word, Open Office, Google Dokümanlar gibi farklı seçenekler bu anlamda kullanılabilir. Ancak profesyonel işler için Adobe Indesign ve benzeri programları kullanmak daha doğru sonuçlar verecektir.

Görsel Kullanımı:
Yayınlanacak kitaplarda içerik nasıl ki özgün olmalı ya da alıntılar kullanıldığında sahibinin adı anılacaksa, kullanılacak görseller için de durum aynıdır. İçerik veya kapakta kullanılacak görsellerin teknik olarak çözünürlük vb özelliklerinin yanı sıra telif problemi olmayan ya da telifi alınmış olanlardan seçilmesi gerekir.
 
 

Bu kategoride ürün bulunamadı.