TELİF HAKLARI ve SATIŞ ÖDEMELERİ
Detaylı bilgi sözleşme maddelerinde de belirtilmiştir.
Kitabın tüm hakları YAZAR’a aittir. Kitabın film, tiyatro oyunu, dizi yapılması vb. durumlarda YAYINCI devreden çıkar. (yardım ve yol gösterme istenirse ufak bir komisyon karşılığında bu istek yerine getirilir) Bu gibi durumlarda Telif ücretinin tamamı YAZAR’ın olacak YAYINCI hiçbir hak talep etmeyecektir.
Satışı gerçekleştirilen kitapların adedine göre YAZAR’a ödeme, her yıl üç dönemde (mart, temmuz ve kasım) bu ayların on beşinci (15) gününe kadar NAKİT olarak yapılacaktır. Satış devam ettiği sürece ödeme yine aynı şekilde NAKİT olarak gerçekleştirilecektir. Ödeme kitapların üst fiyatından % 60’ı düşülerek yapılır. Satış indirim oranı % 60’tır.
Telif Ödeme Zamanı: Yayınevi telif hesaplamalarını mart, temmuz ve kasım aylarında yapar ve en geç bu ayların on beşinci (15) gününe kadar ödemeyi gerçekleştirir. Dikkat edilmesi gereken husus şudur; kitabın çıkış tarihinin bu dönemlere dâhil olabilmesi için üzerinden en az üç (3) ay geçmiş olmalıdır. Örnek gerekirse; ekim ayında kitabı çıkan YAZAR, peşi sıra gelen ilk kasım ayında telif alamaz. Nihayetinde henüz üç ay geçmemiş ve satış oranları netleşmemiştir. YAZAR ancak mart ayında telifini alabilir. Aynı şekilde nisan veya mayısta kitabı çıkan YAZAR da temmuz ayında telif alamaz. Ancak kasım ayında alabilir.
YAYINCI mart, temmuz ve kasım dönemlerinde o ayın on beşinci (15) gününe kadar telif ödemesini yapacağını garanti eder. Eğer ödemezse YAZAR, YAYINCI’yı noter yolu ile uyarır. YAYINCI bu uyarıyı aldıktan sonra en geç 30 gün içinde telif ücretini öder.  

Bu kategoride ürün bulunamadı.