EDİTÖRLÜK HİZMETİ


Bir dosyanın kitap kimliği kazanması ve yayınlama sürecinin en önemli unsuru editöryel çalışmanın sağlamlığıdır. Hiçbir okuyucu içi imla hatalarıyla dolu, görsel olarak kıymeti olmayan ve anlatım bozuklukları içeren bir çalışmayı okumak istemez. Okusa bile yazara, yayınevine veya editöre kızar.

 
Editör ne iş yapar?
 
Kitabınızın etkileyici bir ismi var mı? Bu ismin avantaj ve dezavantajları nelerdir? 
Yazdıklarınızın kurgusu güçlü, ana fikir anlaşılır ve okuyucu için açık mı? 
İlk sayfalar kitabın devamını okutacak kadar dikkat çekiyor mu?
Dil bilgisi kurallarına dikkat edilmiş mi?
Ana tema ilgi çekici, inandırıcı ve yaratıcı mı?
Kurgu ve karakterler inandırıcı, güçlü ve tutarlı mı?
Diyaloglar yeterince akıcı gidiyor mu ve gerçekçi mi?
 
Dosyanızla ilgilenen editör işte bu tür eksik ya da yanlışları size göstermek, uyarmak ayrıca düzeltmekle görevlidir.
Editörlüğü anlatırken genelde edebi eserler üzerinden gidilir. Bir editör yalnızca dil üzerinden veya edebiyat alanında değil politika, tarih, ilahiyat, mimari vb uzmanlık gerektiren konularda da görevini yapmalıdır. Biz yine de edebiyat üzerinden devam edelim. Her yazar -en iyileri bile- zaman zaman oluşturduğu kurgudan uzaklaşabilir. Kurduğu cümlelerde düşüklük ve imla kurallarında hata yapabilir. Okurun kafasını karıştıracak ve yanlış anlamalara sebep olacak cümleler kurabilir. Ya da en basiti; kahramanların ismini ya da yaptığı işi karıştırabilir. Ki inanın çoğu zaman böyledir. Siz elinize almadan önce o büyük yazarların kitabını kim bilir kaç kişi (editör) okumuş ve düzeltme yapmıştır. İşte bu yüzden, okuyucunun karşısına çıkmadan önce her nitelikli eser, iyi bir editör tarafından gözden geçirilmelidir.
Biz yayınlayacağımız kitapları sadece editöryel gözden geçirme ile sınırlandırmıyor, yalnız o dosyanın değerini yükseltmeyi hedeflemiyoruz. Bir yandan yazarlık kariyeriniz boyunca size yardımcı olabilecek yeni bakış açıları kazandırmaya çalışıyoruz. Bir yayınevinin görevi sadece kitabı yayınlanmış bir yazar ortaya çıkarmak değil, kusursuz (en azından en az hata ile) gerçek bir yazarı bu büyülü dünyaya katmak olmalıdır.
İmla hataları ve anlatım bozuklukları içeren bir kitabın yayınlanması ileride yazarlık kariyerinizi olumsuz etkileyebileceği gibi, yayınevinin itibarını da zedeler. Bu nedenle, redakte edilmeyen, editörler tarafından gözden geçirilmeyen hiçbir kitabı satışa çıkarmıyoruz.

Bu kategoride ürün bulunamadı.